Harmoon Araştırmalar Merkezi 21 Temmuz Perşembe günü, Deniz Kuvvetleri Kurmayı Eski Başkanı Cihat Yaycı ve Suriyeli Eski İstihbarat Subayı Abdullah El-Neccar’ın katılımıyla ve İstanbul Harmoon Kültür Forumu Müdürü Esma Afandi’nin Moderatörlüğünde “Suriye’nin Kuzeyine Yönelik Olası Askeri Harekatın Senaryoları” başlıklı panel düzenleyecektir.

Merkezin Facebook sayfasında canlı olarak yayınlanacak panele, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

www.facebook.com/HarmoonCenter

Panel sırasında Arapça ve Türkçe simultane çeviri sağlanacaktır

Yer: İskenderpaşa Mah. Sofular Cad. No: 94/A Fatih/İstanbul (Millet Yazma Eser Kütüphanesi arkası)

Konular:

Panel, Türkiye’nin Suriye kuzeydoğusunda beklenen askeri operasyonunun yakın ve uzak hedeflerine ve Rusya, İran ve ABD’nin farklı pozisyonlarına rağmen Türkiye’nin bu operasyonu gerçekleştirmedeki ısrarına ışık tutacaktır. Ayrıca, bu operasyonun beklenen alan sınırlarına ve belirli sınırlarda kalıp kalmayacağına ve nedenlerine değinecektir.

Bunların yanı sıra panel, Fırat’ın doğusuna yerleşen terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı oluşturduğu tehlikeleri, ABD, Rusya ve İran’ın beklenen operasyon konusundaki tutumlarını ve bölgedeki tüm bu gelişmeler ışığında SDG ve Suriye rejimi arasındaki ilişkilerin geleceğini ele alacaktır.

Not: panel sırasında, Suriyeli insan hakları savunucusu, avukat, yazar ve Suriye Kürtlerinin meseleleri konusunda uzmanlaşmış Kürt gazeteci Hüseyin Çelebi‘nin bir video konuşması yayınlanacaktır.