SAMİR ALABDULLAH

MUHAMMET TAHİROĞLU

Özet

Bu çalışma, Türk partilerinin Suriyelilere karşı tutumu konusunu, Suriyelilerin Türkiye’deki varlığı, Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi, Suriyelilerin iş gücü, Suriye rejimiyle normalleşme süreci ve Suriyelilerin Türkiye’deki geleceği gibi birçok yönden ele almıştır. Buna ek olarak, bu çalışma, bahsi geçen partilerin tutumlarını karşılaştırıp her partinin, seçimi kazanırsa, Suriyelilere muhtemel etkisini ele almaya çalışmıştır.

Çalışmada, partilerin resmi açıklamaları, sosyal medya hesapları, internet sitelerinde yayınladıkları bilgiler ve liderlerinin ve öne çıkan yetkililerinin yaptığı açıklamalara dayanarak her partinin konu ile alakalı tutumlarını tespit etmeye çalışmıştır.

Elde edilen verileri analiz ederek de partilerin tutumlarının rkasındaki sebepleri anlayıp, her partinin gelecekteki muhtemel tutumunu tesbit etmeye çalışmıştır.

Araştırma, Suriyelilerle ilgili kararlar Cumhurbaşkanı ve hükümet tarafından verildiği için, bir partinin ideolojik fikirleri, seçmen tabanının yapısı ve AK Partiye karşı tutumu, bu partinin Suriyeliler‘e karşı tutumunu büyük oranda belirlemektedir. Sosyal medyadaki söylemden

etkilenmekten ve Suriyelilerle ilgili konularda şeffaflığın olmamasından dolayı, bazen bir partinin seçmen tabanı ile aynı partinin liderleri tutumunda farklılık görülebilmektedir.

Suriyeleri geri göndermek konusunda Türk partilerin çoğu hemfikir olsa da, bu geri göndermenin zamanlaması ve uygulama şekli ile ilgili farklı tutum sergilemektedirler. Aynı şekilde, Suriye›deki krizin siyasi bir çözüme kavuşması konusunda hemfikirdirler, ancak Türkiye›nin Suriye›deki askeri varlığı ile ilgili fikir ayrılığı vardır.

Ayrıca Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi ve kayıt dışı çalışmalarına sert bir muhalefet gösterilmektedir. Muhafazakar partiler, Ak Parti ile birçok konuda hemfikir olmasa da,
Suriyeliler konusunda en ılımlı tutumu sergilerken, özellikle Zafer Partisi, milliyetçi partiler en sert tutumu gösteren partiler olduğu söylenebilir.

Türk partilerin önümüzdeki 2023 seçim kampanyalarında, özellikle Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ve Suriyelilerin istihdam edilmesi gibi konulara önemli bir yer ayıracaklardır. Bu konu, seçim kampanyaların kapsadığı başlıca üç konunun içinde yer alacağı

İndirme sekmesine tıklayarak araştırmanın tamamını okuyabilirsiniz